Eskişehir İl Temsilcimiz ve Optisyenlerden 1 Haziran Optisyenler ve Gözlükçüler Günü Kutlaması
1 Haziran 2020 Pazartesi

Ülkemizde 1 Haziran gözlükçüler ve optisyenler günü ilk olarak 2009 ve devamındaki yıllarda düzenli olarak kutlanmaktadır. Başbakanlık basın yayın ve enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 24.6.2008 tarih ve 1226-3296 sayılı yazısı ile 1 Haziran günü resmi olarak optik sektörü mensuplarına özel bir gün olmuştur. Bizler optisyen ve gözlükçüler olarak toplum sağlığını yükseltmek adına hizmet veren sağlık sektörü mensuplarıyız.


Ülkemizdeki bütün optisyenlik müesseseleri Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış olup sağlık meslek mensupları sınıfındadırlar. Gözlükçüler; 2017 yılında Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kanununun meclisten geçmesinin ardından ülkemizde kamu kurumu niteliğinde birlik ve odalara bağlı müesseseler olarak hizmet vermeye devam etmektedirler. Gözlükçülük mesleği hiç şüphesiz insan sağlığına direkt etki ve hizmet eden mesleklerin en önemlilerindendir. Günümüzde gözlük, milyonlarca insanın hayatını devam ettirebilmesi için vazgeçilmez bir tıbbi cihazdır.


Eğitimde çocuklar için gözlüğün önemi de büyüktür. Görme kaybı yaşayan bir çocuğun eğitim hayatı başarısızlıkla sonuçlandığı gibi tüm hayatı boyunca bu etki devam edecektir. Vatandaşlarımızın son yıllarda göz ve görmeye verdiği önem hızla artmakta iken optisyen-gözlükçüler de bu oranda hizmet kalitelerini artırmakta, insanların daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmeleri için mücadele etmektedirler. Gözlük artık tüm dünyada çağdaşlığın bir sembolü haline gelmektedir. Bu sembol üreten ve insanların hizmetine sunan kişilerin böylesine özel bir gün olması bir adresten olarak bizlere mutluluk vermektedir. Ülkemizde gözlükçülük mesleğiyle hizmet veren tüm meslektaşlarımın bu özel gününü ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda canı gönülden kutlarım.


II. Bölge Ankara Optisyen-Gözlükçüler Odası

Eskişehir İl Temsilcisi Hakan KIRIMTAY